Když miminko přijde na svět, jedná se pro něj o obrovskou změnu. Doteď žilo v omezeném prostoru, temnu, ve stabilní teplotě a navíc jej nadnášela plodová voda. Jediné, co slyšelo, byl matčin tep a šum, který se odehrával v jejím těle. Nyní se musí naučit přijmout nové podněty jako je světlo, hluk a změna teploty. Zvyknout si musí i na manipulace s ním a odolávání gravitaci. Je důležité si uvědomit, že jej lekají pouhé pohyby jeho končetin, a když ho maminka vezme do náruče a někam přenáší, připadá si jako na kolotoči. Zjednodušeně to můžeme přirovnat k životu na jiné planetě, kde je vše odlišné, než jsme byli doposud zvyklí. Určitě by nám také pomohlo, kdyby nám někdo do začátku připravil podmínky alespoň trochu podobné těm, ve kterých žijeme. Proto bychom měli miminku také pomoci adaptovat se co nejlépe na tento svět.

Manipulace s miminkem by měla být opravdu pomalá. Jakýkoliv pohyb, který s miminkem budete provádět, je pro něj nečekaný, a proto se jej může leknout. Vždy když dítě rozhodí ručičkami a roztáhne prstíky na rukou, jedná se o známku úlekového reflexu, kterému se jinak říká Moorův reflex, okamžitě zpomalte, dítě zklidněte chycením ručiček a pevným stiskem mu je dejte na hrudníček. Prostě mu dopřávejte co největší pocit bezpečí a to především tak, že vaše ruce se budou dotýkat co největší plochy tělíčka dítěte. Ideální je přenášet ho z místa na místo v pozici zajíčka a chovat miminko v pozicích klubíčka a tygříka. Více se dozvíte v článku o manipulaci.

Ohraničený prostor, stabilní teplota a měkko, vše, na co bylo zvyklé v děloze, mu poskytnete díky péřové zavinovačce. Ta mu zajistí pomyslné hnízdečko, ve kterém může díky peří, které jej nadnáší a jistí ze všech stran, ležet rovně na zádech s protaženou šíjí. Do této zavinovačky novorozence balíme v prvním měsíci života téměř pořád. Na bližší instrukce k péřovým zavinovačkám si přečtěte článek - péřová zavinovačka.

Novorozenec potřebuje především nabrat síly na adaptaci, a to dostatkem klidu a spánku. Dětská postýlka s rovnou matrací je pro něj nepředstavitelně obrovský prostor, kde nemá pocit bezpečí a jistoty. Díky neposílenému svalstvu a takzvanému flexnímu držení nemůže ležet rovně na zádech. Vždy bude mít hlavičku stočenou k jedné straně a díky tomu i posunuté těžiště celého těla. Pokud maminka dostatečně neohlídá polohování, muže dojít k predilekci hlavičky, sležení hlavičky a celé asymetrii těla. Proto maminky často pokládají novorozence pouze na bok, aby právě předešly sležení hlavičky a možnému zadušení po ublinkutí. Na konci třetího měsíce, tedy po ukončení prvního trianonu, je vrcholná dovednost dítěte stabilně ležet na zádech a pokouší se o první vzpřímení. Proto je pro dítě důležité, aby leželo na zádech opět nejlépe v hnízdečku  z péřové peřinky, která mu umožní rozložit těžiště těla na střed.

Prví měsíc dopřejte miminku klidnou místnost s tlumeným světlem, protože novorozenec potřebuje především zklidnit nervovou soustavu po porodu. Čím méně bude rušený ze svého spánku, tím klidnější miminko bude v dalších měsících. Nebojte se, že byste jej nějak rozmazlili. To opravdu v prvních měsících jeho života není možné. Myslete na to, že pomáháte miminku zvyknout si na nové prostředí. Maminčina náruč je pro něj totiž nenahraditelná!